Senzorická integrace
Senzorická integrace je schopnost mozku zpracovávat vjemy a adekvátně na ně reagovat.
Tato terapie se zaměřuje hlavně na taktilní systém (hmat), vestibulární systém (rovnovážný aparát) a propriocepci (polohocit a pohybocit), dále na zrak, sluch, čich, chuť a interocepci (informace z vnitřních orgánů, porozumění pocitům zevnitř těla).
Protože smysly a primární reflexy jsou spolu úzce spojeny a navzájem se ovlivňují, jsou do cvičení neuro-vývojové stimulace zařazeny cviky na rovnováhu a propriocepci. Většina dětí totiž s přetrvávajícími primárními reflexy mívá narušené smyslové vnímání, a proto je potřeba se i na tuto oblast během inhibice primárních reflexů zaměřit.
Centrum neuro-vývojové stimulace se při diagnostice primárních reflexů zaměřuje i na smysly a zasílá rodičům kromě anamnestického dotazníku k primárním reflexům i dotazník na senzorický profil. Zároveň poskytuje rady, jak smysly v domácím prostředí rozvíjet. Pokud je senzorika narušena více, předává nyní kontakty na ergoterapeuty. (Pozn. Pokud navštívíte jiného terapeuta neuro-vývojové stimulace, není jeho povinností řešit senzorickou integraci více. Senzorická integrace je samostatná terapie, ke které je potřeba dalšího vzdělání.)
Od roku 2026 bude Centrum neuro-vývojové stimulace nabízet i terapie s prvky senzorické integrace, aby poskytovalo komplexní péči pro děti s přetrvávajícími reflexy a narušeným smyslovým vnímáním. Tyto terapie budou vhodné pro děti s PAS, ADHD, vývojovou dysfázií. Tato terapie bude probíhat v senzorické místnosti vybavené balančními prvky, proprioceptivními a hmatovými pomůckami.